Search This Blog

23 Sept 2012

Как се кандидатства в Германия (от Пламина Диманова)

Подобно на предишният пост и този разказва за процеса на кандидатстване в чужбина, само че в Германия.
Специална благодарност на Пламина Диманова, че отдели едно немалко количество време, за да го подготви.


Как се кандидатства в Германия?

Очаквате нещо интересно? Уви!
Това е един дълъг (на моменти сякаш безкраен) процес, изпълнен най-вече с много чакане, бездействие, нерви, притеснения, съмнения и пак чакане. В общи линии почти нищо не зависи от кандидат-студента през цялото време. Но не си правете грешни изводи – "почти нищо" не значи "абсолютно нищо"!
Работата на бъдещия абитуриент е първият и най-значим етап. Иначе е елементарно (да бе да!). Трябва да си избере специалност и университети. Моите лични препоръки в тази насока засягат далеч не само кандидатстващите в Германия, а всички бъдещи студенти. Помислете добре в коя сфера се виждате в перспектива и какви са възможностите пред вас. „Голямото предлагане обърква потребителя” казва бащата на един приятел и може би все още нямате представа колко е прав. В Бундесрепубликата има хиляди специалности (ако не се лъжа бяха около 2), които ги няма в България, но сами ще видите какво лутане ви предстои между различните Studiengänge-та. След като направите избора си на специалност, е време да си харесате и университет. И в това отношение възможностите са не по-малко.  Аспектите, на които трябва да обърнете най-сериозно внимание са следните:
-          Срокове на кандидатстване. Почти сигурно е, че ако срокът за подаване на документите е преди 15.07, няма да успеете навреме.
-          Начин на кандидатстване. Дали се попълва Online Bewerbung, или се изпраща формуляра, който сте получили от университета, дали се кандидатсва през uni-assist или някоя друга подобна организация. Всичко това е описано в отделите за чуждестранни студенти.
-          Семестриални такси. Те са строго индивидуални за всеки университет и обикновено е описано всяка една част от парите за какво се използва.
-          Условия на кандидатстване. Било то приемни изпити (въпреки че са рядкост, но все пак на някои места има), тестове за професионално ориентиране, мотивационно писмо, допълнителни езикови познания, хорариум по определен предмет, практика (колкото и абсурдно да звучи) и каквото още ви хрумне или пък не.
-          Как става записването в случай, че сте приети (за да не бъдете изненадани като мен, когато получите писмо, в което пише, че трябва да се появите до 2 седмици и да се запишете)
-          Кога започва семестърът
-          NB! Как и при какви условия се кандидатства за общежитие! На много места едно от условията е да сте приети вече в университета, което в повечето случаи означава, че нямате никакъв шанс за общежитие от първия семестър.
Това са най-значимите неща, на които е добре да се спрете като за начало при избора на Uni и те спокойно могат да бъдат компонентите, спямо които да изготвите своята класация на ТОП 5. Защо 5? Не защото имате право на толкова, не просто това е бройката на комплектите копия, които могат да минат безплатно за подпечатване през Немското посолство. А за тази цел трябва да им представите (в посолството) 5 отговора от немски университети. (скоро и до там ще стигна в обясненията)
След вашето малко (което в последствие само вие осъзнавате, че не е било толкова малко, колкото са ви казвали) „проучване” е време да се свържете с въпросните университети. Всички препоръчват изпращането на писма по пощата, но според мен това са само излишни разходи – 1.50 лв за въздушна поща, а ако някоя некомпетентна слувителка успее и да ви излъже (както се случи с мен), може и по 4.50лв. за препоръчани писма, „които може да следите по интернет къде са във всеки един момент” но само в рамките на България, оказа се в последствие. Съдържанието на писмата не е нищо особено. Пишете откъде сте, какво искате да учите, въз основа на големия си интерес и краткия опит в областта и питате какви са особеностите при кандидатстването в конкретния университет.
И тук започва чакането...
Най-напред чакате да ви отговорят. Обикновено пише: Отговорите на тези въпроси ще намерите на следните интернет страници и са ви дадени линкове, които вече многократно сте отваряли при своето „проучване”. Но понякога ви отговарят и подробно на всеки един въпрос, като ви обясняват абсолютно всичко. Единстевия плюс на писмата, изпртени по пощата, е, че те ви отговарят по същия начин и нерядко слагат различни брошурки или пък конспекти, а ако е необходимо и формуляри за кандидатстване. Съветът ми е да пишете на повечко университети, защото не всички отговарят, а точно тези са отговорите, които трябва да представите в немското посолство.
Средната продължителност на процеса на получаване на отговори е неопределена. Започва някъде си във времето и завършва някъде другаде, когато вече решите, че спирате да се надявате на още отговори, което обаче не означава, че те спират да пристигат. Но до този момент ще сте изхабили достатъчно нерви и ще сте проверявали по 10 пъти на ден пощенската кутия или имейла си. Междувременно не би било зле и да си направите един Lebenslauf по образец.
След това чакането продължава. Този път обаче е немската диплома/сертификат. За да не се чувствате, че бездействате в този период, а и за да не си го мислят другите, може да си потърсите фирма, която се занимава с легализация на документи. Бих ви препоръчала тази, в която дадох моите, но за жалост милата и безкрайно отзивчива дама се отказа в края на „кандидат-студентския сезон” от тази си дейност.
След като си намерите такава фирма, вашата работа почти е приключила. От вас се очаква само редовно да проверявате в сайтовете на университетите дали няма да променят нещо във сроковете или условията на кандидатстване. (Отнема не повече от половин час на всеки 2-3 седмици.)
В карйна сметка оттук нататък настъпва най-дългото чакане – това на българските дипломи. Те всяка година излизат все по-късно и по-късно и кандидатстващите хващат все по-крайни и по-крайни срокове, но така или иначе нищо не зависи от тях. Дали това е стратегия на министерството на образованието да задържи младите в родината, като опропасти кандидатсването им в чужбина – не знам, но ако продължават да определят толкова късни дати (а да не говорим и за по-късни) на матурите, съвсем скоро ще разберем. Тежко и горко им на следващите випуски.
Но нека говоря по същество. Фирмата за легализация се заема изцяло с привеждането на необходимите документи в правилния за целта вид. От вас се иска да и ги набавяте своевременно. (доколкото това зависи от вас) Дипломите се предават в 5 копия + оригинал, а другите грамоти, сертификати и удостоверения за участия на олимпиади, проекти, обучения – само с 5 копия, за да се преведат на немски и да може към всеки превод да е прикрепен и екземпляр – коепие на оригинала.
В момента, в който всички документи са готови, разпределяте ги по пликовете, запечатвате ги и бегом към някоя като DHL, TNT, Speedy и други тем подобни, благодарение на които документите ви ще стигнат в деня преди крайния срок, въпреки че доставката се осъществява за по-малко от 24 часа. Сами се досещайте защо ще треперите до последния момент за това дали документите ви ще пристигнат на време или не и дали всъщност още от средата на юли вие ще знаете, че от вас студент на есен няма да стане.
В случай че документите ви са пристигнали до 14.07. вие спокойно можете да се отдадете на заслужена почивка, обременена за пореден път от чакане! Този път обаче бих го нарекла очакване, защото е изпълнено с надежда, че ще получите така желания Zulassungsbescheid. Това не го прави по-малко тегаво. За усещането спомагат и някои допълнителни фактори, z. B. приетите в Англия и Щатите вече си купуват билети, а оставащите в България поливат успешно взети изпити и класирания в тукашните университети, докато вие за пореден път сте на тъмно.
Но в крайна сметка идва и хубавият моемнт, когато научавате, че сте приети (обикновено  почти навсякъде) и неусетно става време да си стягате багажа и да литвате към Германията. Тогава пак сте на прага на неизвестното (както през повечето време, когато чакате преди това) но този път се оказвате насред цяла една нова действителност, която щом усетите, защото тя се пропива през всяка една малка частица от вас, си казвате „Заслужаваше си!” и започвате неусетно да пеете на целия нов свят Wellcome to my life нотички-нотички-нотички.

Пламина Диманова

Как се кандидатства в Обединеното кралство


Оказва се, че не е шега работа да се пише за кандидатстването в чужбина. Наистина силно се надявам, това да не стане първи и последен пост по темата в този блог. Желанието ми е да опиша накратко и без претенции за оригиналност какви са условията и процедурите за кандидатстване в Шотландия. Помолих още няколко човека да се включат, описвайки кандидатстването и в други държави, но още не е сигурно дали това ще се случи. Не можете да ни вините, все пак, в момента всички заминаваме/сме заминали за някъде и тъкмо сме се гмурнали в лудостта, наречена висше образование.
Постарала съм се да се свържа с хора, които сами са си подготвяли документите, а не са използвали услугите на фирми. Да кандидатстваш сам е напълно възможно и не е трудно.

Всичко по-долу, освен онова обозначено като частен случай за Шотландия/Уелс, е общовалидно за кандидатстването в Обединеното кралство. Разликата между Уелс, Шотландия и Англия се поражда при финансирането на висшето образование, както и намиране на общежитие.

Ето какво следва в поста:
  • ·         СРОКОВЕ
  • ·         ОСНОВНИ СТЪПКИ (общ преглед на кандидатстването в UK)
  • ·         ЦЕННИ СЪВЕТИ
  • ·         УЕЛС (кратко уточнение за ситуацията в Уелс, написано от Мирела Драгиева)
  • ·         ШОТЛАНДИЯ (кратко обяснение на възможното финансиране)
  • ·         ПОПЪЛВАНЕ НА БЛАНКАТА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
  • ·         КОРЕСПОНДЕНЦИЯ

*надявам се скоро да редактирам този пост, добавяйки и информаця за Англия

СРОКОВЕ
Първият и най-важен съвет е: започнете с кандидатстването си от рано. Крайните срокове за подаване на документите тази година са:
15 октомври за дентална, ветеринарна и хуманна медицина, както и за всички курсове в Оксфорд и Кембридж
15 януари за всички курсове, освен по-горе изброените, както и  art and design
24 март за art и design, освен ако не е опоменато, че срокът е 15.01
Това са всеизвестните срокове, след които, ако питате повечето хора (визирам кандидатстващи, техните родители и други недогледали) ще ви кажат, че не можете да подавате документи. Това не е съвсем така. Има още 2 срока, които ви дават втори (и трети) шанс за записване.
15 януари - 30 юни - апликаците до тази дата се разглеждат едва след като се разгледат всички други. В Интернет препоръчват, ако се е стигнало до там, че да кандидатствате след 15 януари, да изчакате до май месец. Тогава можете да пишете директно на университетите и да попитате дали в курсовете има свободни места. Успехът му е тестван с една близка до мен кандидатура. Все пак не оставяйта надежди на този срок.
Юли - Септември - този период се нарича "Clearing". Принципно се използва, ако никоя от кандидатурите ти не е била успешна. Все пак аз лично не ви препоръчвам да разчитате на този срок, защото местата се запълват много бързо и шансът (както показва близък до мен опит) е почти нулев.

ОСНОВНИ СТЪПКИ
            Разбира се, всичко започва с проучване. Основният ми съвет е да разгледате обстойно проспектите на университетите. Повечето можете да получите дори на хартия, доставени до личната ви пощенска кутия.
            За да кандидатствате в университет в Обединеното кралство трябва едно основно нещо - UCAS. Това е уебсайт, чрез който се случва абсолютно всичко. В основата си е доста лесен за разбиране, трябва само да се следват дадените стъпки.
            Най-общо казано има две стъпки - APPLY и TRACK. В APPLY се създава акаунт, в който се попълват абсолютно всичките ти данни, които са от значение за кандидатстването. В TRACK се следи прогресът на апликацията, излизат отговорите от университетите и условията, които са ти поставили.
            Погледнато от друга гледна точка, кандидатурата ви за място минава през две основни "цедки". Първо-  на база мотивационнот ви писмо и характеристиката/препоръката ви, ви се прави "предложение" (offer), което може да е conditional или unconditional. В случай на unconditional получавате мястото, стига да го искате. В случай на "conditional" трябва да покриете определено условие (condition), което обикновено е да вземете изпит с определени оценки. Какви са условията ви ще научите в Track някъде в периода февруари-май.
            Личният ми съвет е да пишете на университетите предварително като им кажете от коя държава сте, каква диплома ще получите, кои курсове ви интересуват и какъв езиков изпит ще полагате. Така предварително ще получите информация какви ще бъдат условията ви и ще прецените дали са постижими.
            Имате право на 5 желания, от които по-късно трябва да определите едно "сигурно" и едно "за застраховка". Съветът, който всички дават, е сиурното ви желание да бъде онова, което изисква от вас по-високи резултати.
            След като минат матури, изпити и т.н. имате време, в което трябва да дадете документите си за превод и легализация. Срокът, който имате е достатъчно дълъг, а и някои университети дори не искат да им се изпращат документи по пощата, а само сканирани такива.
            Ако сте приети успешно, остава да си намерите място, където да живеете. Пред вас има няколко варианта, всеки с плюсове и минуси. На първо място - студентските общежития. Хубавото при тях е, че сте заедно с по-голямата част от студените първа година, а и със сигурност имате къде да спите веднага, след като пристигнете. Цената им за сметка на това е около 100-110 паунда на седмица. Втори вариант- частно общежитие (места като iQ, UNITE и подобни). Това е за онази, които предпочитат тишината, спокойствието и комфорта. Но никак не са евтини - започват от около 130 паунда на седмица. Последният вариант - квартитра. За съжаление, да си намерите от България е почти невъзможно, а да дойдете и тепърва да търсите би означавало да нямате къде да живеете известно време. За сметка на това са около 2 пъти по-евтини от общежитията.

ЦЕННИ СЪВЕТИ
Ценните съвети при кандидатстването за където и да било са горе-долу едни и същи. На първо място - питайте. Питайте за всяко едно нещо, което не ви е ясно, но не питайте кого да е (визирам приятелите и познатите ви, които също кандидатстват). Пишете директно на институцията, от която това зависи, било това университетът, финансиращата ви организация или UCAS. Ще забележите сами, че след известно време прекарано в писане на мейли, ще спре да ви прави впечатление и ще ги пишете с лекота.
Второ - на правете нещата на своя глава. Има много добри сайтове, които описват как да направите всичко стъпка по стъпка. За UK такъв е TheStudentRoom, в който има всичко от модели на мотивационно писмо до историите и проблемите на хора във вашето положение. Разбира се, както вече споменах отгоре, не вземайте всеки един съвет за чиста монета, когато не е даден от необходимата институция.
Трето - четете. И под четете имам предвид четете и препрочитайте всичко, което е написано навсякъде, що се отнася до кандидатурата ви. Сто процента от нещата в този пост са написани някъде из сайтовете, с които ще се сблъскате в идните месеци. Важното е да им обърнете внимание.

УЕЛС
"В Уелс се кандидатства  чрез UCAS, процедурата е абсолютно същата както за Англия и Шотландия. Аз лично предпочетох този университет (Aberystwyth University) поради няколко причини: първо, аз исках вместо да карам една годна в чужбина да изкарам една година стаж по специалността, което го предлагаха само Aberystwyth и Southampton от тези,  в които кандидатствах, но в Уелс е по-евтино. Освен това, ако Aberystwyth ти е първия избор получаваш отстъпка 800 паунда от таксата за общежитие. То е осигурено за всяка година за чуждестранните студенти, но се подават документи отделно за всяка година и трябва да се местиш, а и не е гаранция, че няма да те сложат в двойна стая втората година, за това би излязло по-изгодно да излезеш на квартира. Иначе пак си се подават документи за заем, покриващ таксата за обучение, както е за Англия, като се пише пълната сума от 9000 паунда и се праща до Student Loans Company England, а те прехвърлят документите към Уелс, от където държат постоянна връзка с теб."

ШОТЛАНДИЯ
Тъй като финансовата страна на обучението не е за подценяване, добре е да проучите какви са възможностите ви за стипендия. Аз мога да говоря единствено за моят случай, в който имах право единствено на покриване на семествриалните такси. Това се прави през уебсайта http://www.saas.gov.uk/. Ако подадете молбата си навреме е сигурно, че ще получите финансиране. Покриването на таксите важи само за учебните заведения в Шотландия и се предлага на бъдещи студенти от Европейския Съюз. Можете да изпратите молбата си дори преди да имате някакви отговори от университети и да я оттеглите/промените, ако се налага.

ПОПЪЛВАНЕ НА БЛАНКАТА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ
UCAS е така създаден, че да отговори на почти всички въпрси, които могат да възникнат. Ако все пак нещо ви остане неясно можете да им пишете и на стената във фейсбук: https://www.facebook.com/ucasonline Отговарят в срок от няколко дена.
Не смятам, че е нужно да отделям внимание на всяка една подробност относно попълването на бланката за кандидатстване, но има няколко неща, които са важни.
Въпросителните знаци до поленцата дават почти идеално обяснение на нещото, което се иска да попълниш.

Personal Details
Малко по-неясни са Reference numbers
Unique Learner Number (ULN) и Independent Safeguarding Authority (ISA) Number нямаме.
Test of English as a Foreign Language (TOEFL) Number и International English Language Testing System (IELTS) TRF Number се намират на сертификатите за съответния изпит и трябва да бъдат описани като такива. Ако когато кандидатствате все още нямате взет изпит, просто ги оставете празни.

Choises
Изборът на специалности е най-важната част от кандидатстването, но същевременно и най-леката за попълване. Всеки университет и всеки курс в този университет си имат свой уникален номер. Номерата обикновено са написани в проспектите на университетите.
За полето Start Date има два варианта - септември тази година или септември догодина. За септември догодина има специални условия, сред които това да получите нужнте оценки тази година, макар че кандидатствате за следващата. Което значи, че не може да кандидатствате за място в университета, ако сега сте например 10 клас. Тази опция е полезна за някого, който иска да си вземе gap year.
Live at home while studying? - No
Point of entry (курсът, от който искате да започнете следването си в университета) - обикновено 1, но ако искате да се местите и да започнете там от втора и нагоре години е хубаво да се свържете с университета предварително.

Education
Това е мястото, на което аз лично се затрудних най-много. Тъй като бланката за кандидатстване трябва да се изпрати доста преди да завършим училище, тази секця е по-скоро базата, на която ще получите условията си за прием, а не причината да бъдете приети.
Please state the highest level of qualification you expect to have before you start your course  - Тук за всички, които още нямат висше образование се попълва "below honours"
Изберете add new school/college/centre. Българските училища така или иначе ги няма в списъка, така че просто си ги въведете на ръка. Няма никакъв проблем да въведете бъдеща дата в полето "finish".
add qualification се появява под името на въведеното учебно заведение
Важно е да въведете "квалификациите", които сте получили/ще получите от учебното заведение. Повечето неща, които могат да ви потрябват като сертификати ги има в списъка, включително и българската диплома, изписана "Bulgaria - Diploma za sredno obrazovanie". Много е важно да я изпишете така, а не да въведете някакъв превод. Те ще ви разберат.
Въвеждайки тази диплома, следващото, което трябва да направите е да изпишете кога ще я получите. Най-вероятно юни 2013. В полетата "Module"въведете всички учебни предмети, които ще влязат в дипломата ви. Съветвам ви да се консултирате с учител, който да ви каже какво точно влиза в дипломата и какво не. Навсякъде можете да оставите полето "grade"празно, стига да сте въвели дата в бъдещето.
Що се отнася до изпитите, които ще държите/сте държали, може да ги въведете като част от квалификациите, които сте получили в средното училище. Ако пък сте ходили в частно училище, за да учите език, можете да го въведете като ново учебно заведение и да добавите изпита по език. Ако още не сте си получили резултатите избирате опцията "Pending"или пък оставяте полето празно, според изпита.

Employment секцията ще я пропусна, тя се попълва доста лесно.

Personal Statement
Това е най-най-важната част от кандидатурата ви. Тъй като в общия случай все още нямате кой знае какви дипломи и сертификати, е много важно да покажете интересите и уменията си в това т.нар. "мотивационно писмо", както и да обясните защо сте подходящ за избраният курс. Съветвам ви да почерпите идеи от интернет и да прочетете колко се може повече правила за писане на такъв вид текст. Най-важно, разбира се, е да го съобразите с изискванията на UCAS, които са поместени тук: http://www.ucas.com/students/applying/howtoapply/personalstatement/

Reference
По-известно като "характеристика" или "препоръка", това е мястото, което вие реално не попълвате сами. Важно е да сте се свързали с вашия "referee" предварително. А ако можете да прочетете онова, което той/тя смята да напише за вас - още по-добре. Характеристиката не е просто хвърчащ текст, тя трява добре да е свързана със специалността, за която кандидатствате. Прочетете малко повече тук: https://apply2.ucas.com/ucasapply2013/PopUpServlet?functionname=help&page=HELP.REFERENCE.REFERENCE.IND.LINK.ADVICE

Не забравяйте да натискате "save"след всяка една промяна. Не забравяйте да отбележите тикчето "section complete", когато сте готови с всяка една секция, тъй като иначе няма да можете да продължите към плащането и изпращането.

Pay
Цената на кандидатстването през UCAS е 22 британски лири, които трябва да преведете от кредитна или дебитна карта. След като сте платили трябва да получите e-mail, потвърждаващ, че кандидатурата ви е изпратена.
След това ви остава да чакате (и да се готвите за изпити/матури).

КОРЕСПОНДЕНЦИЯ
Чакането е придружено от цяла дузина кореспонденция между вас и UCAS. По-голямата част от информацията за кандидатурата ви ще намерите в интернет или ще получите като e-mail. Разбира се, има и неща, които ще ви бъдат изпратени на хартия. В писма ще следите как напредва кандидатурата ви и ще ви бъде обяснено какви са опциите ви във всеки един момент. Не пренебрегвайте нищо, което получите, защото обикновено нещата са важни.
Кликнете на изображението, за да го видите по-ясно
 welcome letter - получавате го, когато сте изпратили кандидатурата си успешно. В него са описани желанията ви.
 welcome guide - върви с the welcome letter. Изяжте го от корица до корица поне 2 пъти. Има много полезна информация

  status check - получавате го, когато имате 5 от 5 отговора и сте избрали предпочитанията си. Предпочитанията ви могат да бъдат променяни в срок от 7 дни след като сте ги направили. Не чакайте това писмо да дойде, защото хартиените писма обикновено пристигат за 2 седмици.

  award letter - писмото от SAAS, което ви казва, че ще получите финансиране. То е единственото от показаните тук писма, което ще ви трябва, за а се запишете в университет, така че го вземете задължително със себе си, преди да заминете
advisory letter

 confirmation letter - получавате го след като сте получили unconditional offer от университет.

1 Sept 2012

Магарешко рали!!! И други интересни работки от днешния ден


Днешният ден предполагаше да е скучен и обременен от пропътуването на тристата километра до Търново и обратно с цел виждане с баба и дядо преди заминаването ми. Изненадващо обаче се оказа доста интересен и забавен.
Знаехте ли, че в Гурково се провежда „био рали”?  Или по-скоро и вие като мен днес се питате „какво пък е това”? Оказва се една яка инициатива в Гурково с 41-годишна история, която събира буквално половината население на градчето на стадиона.
Малко данни: Идеята се ражда през 1971 година в една квартира в София, където трима студенти от Гурково – Стоян Богданов , Иван Рунтев и Илия Тодоров обещават на колежките си незабравими преживявания в  родния си град . Така  организират в Гурково  на 10 септември първото в света състезание с магарета. Прекъсвано е само по време на прехода – от 1898 до 2004 година.
В центъра на събитието стоят магаретата. Но не си мислете, че това е състезание за какви да е магарета – в него могат да участват само нагиздени магарета и украсени каруци. Те се състезават в няколко дисциплини, всяка от които със своя примамлива награда.
(щракнете върху снимката за по-голямо изображение)
Не си мислете също, че това е състезание с каква да е организация. Всеки един от екипа на събитието се отличаваше от тъпата с червена тениска с надпис „Био рали”. А церемонията по откриването започна с шествие, в което се включиха деца от две детски градина, а също „Мис Роза” и „Малка мис Гурково”.
 
Моят тати, разбира се, също успя да намери своята роля в церемонията, макар и неволно, като помогна за вдигането на знамето. Това се оказа една нелека задача, но в крайна сметка знамето бе издигнато, макар и с леко закъснение.
 
Моят фаворит за деня беше кметът:
 
В моменти като този, когато виждам нещо изключително непознато и изненадващо за мен се чувствам като малко дете – подскачам и се смея, а в днешния случай и правя снимки. И как няма, като наоколо са събрани страшно много весели хора, които очакват с нетърпение да започне вероятно най-масово посещаваното събитие в града. Интересът към него е неприкрито голям: срещнахме едно младо семейство, което си беше направило магарешки ушичкии специално за празник; една баба с радост разказваше как от телевзията са взели интервю от внучето й, което се возеше с дядо си на каруцата.
 
Онова, което ми хареса бяха незасилените мерки за сигурност, които ми позволиха да се приближа до магаретата, да ги пипна и д се снимам с тях. А, и входът беше само за две левчета.

За съжаление мама ни чакаше в колата вече от час и трябваше да се връщаме и не можахме да постоим до края.

Второто нещо, което направи денят ми чудесен бяха разговорът ми с баба и всички мамини дрехи, които извади от гардероба и които премерих до една. От целяи следобед искам да ви покажа само една снимка, правена преди 30 години.
Мама на абитурентския си бал :)

След кратка среща с едни полицаи(, за която нямам намерение да ви разказвам, макар да беше веселка, но пък кой ли е нямал интересни срещи с полицаи) денят приключи на път към къщи. За край ще ви споделя едно разсъждение на тати към мама:
„Той баща ти няколко път се изказва неподготвен за някакви неща. Ама пък в крайна сметка аз не съм женен за него, женен съм за дъщеря му. Пък на нея, не знам защо, ама й прощавам като се изказва неподготвена” :)